5 sposobów na candidate experience i rekrutację online

Szalejący na świecie wirus COVID-19 i ogłoszona w związku z tym pandemia wymusiła nie tylko zmianę sposobu pracy i funkcjonowania dla tysięcy pracowników, ale też rekrutację online i inne podejście do kandydatów. Jak w obecnej sytuacji zadbać o candidate experience, jakie zmiany warto rozważyć? Podrzucam kilka przykładów na rekrutację online z ostatnich dni. Niekoniecznie skomplikowanych do wprowadzenia przykładów 😉

#1. Szczera i otwarta komunikacja z kandydatami, czyli rekrutacja online w Play

Przykład, który ujmuje z kilku powodów. Nie chodzi tutaj o nowe narzędzia, duże nakłady i skomplikowane zmiany w procesie rekrutacji. Zamiast tego mamy otwartą komunikację na temat nowej rzeczywistości, w której znaleźli się kandydaci i rekruterzy. Pies szczekający podczas spotkania, dziecko obecne przy rozmowie online, niepewność co do przebiegu rekrutacji i pierwszych dni w pracy? Spokojnie, to wszystko może się zdarzyć, mówi szefowa rekrutacji w Play. Jesteśmy na to (tzn. Play) gotowi i mówimy o tym kandydatom wprost. Czyli szczera komunikacja z kandydatami, okazanie im zrozumienia i…informacja o tym, że jako firma rekrutująca w trudnych czasach liczy na to samo po drugiej stronie. Brawo Play!

Czym jest rekrutacja w nowej sytuacji w Play opisała Kierowniczka ds. Rekrutacji w Play m.in. na Instagramie oraz LinkedIn

Szczegóły podejścia do kandydatów opisanego przez Kierowniczkę ds. Rekrutacji w Play możecie sprawdzić tutaj:

https://www.linkedin.com/pulse/rekrutacja-w-nowej-sytuacji-gabriela-machajek/?trackingId=GRlD15YLQLWYMP0%2FSJcSNQ%3D%3

🔹🔹🔹 Zarządzanie pracownikami w trakcie pandemii i pracy zdalnej to również spore wyzwanie. Zobacz jakie propozycje wsparcia dla HR przygotowaliśmy 🔹🔹🔹
➡➡➡ Wsparcie HR w trakcie pandemii i pracy zdalnej  

#2 Wyróżnienie ofert z rekrutacją onlinę w Pracuj.pl oraz No Fluff Jobs

W trakcie pandemii spora część pracowników, zwłaszcza tych pracujących na co dzień w biurach, pracuje zdalnie, ogranicza wyjścia z domu i bezpośrednie kontakty z ludźmi. Czy można się dziwić, że również w rekrutacjach woleliby uczestniczyć zdalnie? Oczywiście, że nie, można zrobić więcej, tzn. ułatwić potencjalnym kandydatom odnalezienie i rozpoznanie takich rekrutacji. Dlatego brawa należą się tutaj serwisom No Fluff Jobs oraz Pracuj.pl, które błyskawicznie wdrożyły oznaczenie rekrutacji prowadzonych zdalnie na liście ofert.

Wyróżnienie ofert z rekrutacją online w No Fluff Jobs
Wyróżnienie ofert z rekrutacją online w Pracuj.pl

Wszystkie oferty pracy z rekrutacją prowadzoną zdalnie zamieszczone na Pracuj.pl znajdziesz poniżej:

https://www.pracuj.pl/praca/rekrutacja%20prowadzona%20online;kw

🔹🔹🔹 Rekrutacja online? A może także szkolenie online? Sprawdź program naszego miniszkolenia „Ulubione mierniki HR innowacyjnych pracodawców„. Szkolenie ma 2 części: rekrutacja kandydatów oraz angażowanie pracowników. SZCZEGÓŁY TUTAJ 🔹🔹🔹

#3 Technologia w rekrutacji, czyli zdalne spotkania rekrutacyjne w Randstad Polska


Jeśli zastanawialiście, czy można umożliwić setkom konsultantów w Polsce przeprowadzanie spotkań online z kandydatami na dowolne stanowiska i na dowolnym etapie rekrutacji, być może zainspiruje Was rozwiązanie Randstad Polska. Wszyscy konsultanci firmy mają możliwość korzystania z dwóch globalnych aplikacji do zdalnych rekrutacji (w zależności od liczby kandydatów na spotkaniu on-line). Są one dostępne na każdym urządzeniu (desktop, mobile, tablet), zarówno dla kandydata, jak i rekrutera. Możliwe jest przy tym zarówno prowadzenie spotkań w wersji „nagrywam pytania kandydatowi, wysyłam, a od odpowiada w dogodnym momencie”, jak i bieżąca komunikacja z kandydatem („na żywo”). Co ważne, możliwość rekrutacji i spotkań zdalnych z pomocą wspomnianych aplikacji (wg preferencji kandydata) została wprowadzona w Randstad Polska już 2018, wraz z nową strategią candidate experience oraz globalną strategią „Tech & Touch”. Dzięki temu odnalezienie się w nowej rzeczywistości rekrutacji zdalnej okazało się dużo łatwiejsze.

Potrzebujesz wsparcia w obszarze candidate experience lub chcesz skonsultować swój pomysł na rekrutację online? Napisz: info@greatdigital.pl Podpowiemy co zrobić!

#4 Zamiast spotkań na uczelniach – live i webinary na Facebook’u w Budimex

Marzec to w wielu firmach okres wzmożonej obecności na uczelniach, stacjonarnych targach pracy oraz intensywne rekrutacje na zaplanowane latem i jesienią programy stażowe i praktyki. Czym zastąpić bezpośrednie spotkania z kandydatami na stoisku w trakcie eventów? Eventem online! Jedną z firm, która intensywnie działa na tym polu jest Budimex. Firma w ostatnich dniach przeprowadziła zarówno Wirtualne Targi Pracy, webinar live na Facebook’u (nagranie z webinaru, dla tych, którzy nie mogli być obecni znalazło się bardzo szybko na firmowym kanale youtube! – możesz zapoznać się z nim tutaj), w planie są też kolejne webinary. Zapisy na wszyskie wydarzenia odbywają się natomiast…w formularzu udostępnionym na Google Docs. Podgląd formularza do zapisów na wydarzenia Budimex:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_fSMy0UpPSiefy00CcRfVZgNwUM541HNbvZ298ZQrnTziVw/viewform

Zaproszenie do obejrzenia nagrań z webinarów Budimex na firmowym kanale youtube

#5 Najszybszy sposób odpowiedzi na bieżące pytania kandydatów – live na Instagramie w Deloitte

Kandydaci obecni w kanałach social media chcą nie tylko odpowiedzi „tu i teraz”, ale bywa, że są też dużo bardziej bezpośredni na Instagramie czy Messengerze niż w rozmowach f2f. Czy pracując zdalnie można im dać szansę na takie rozmowy? Tak, sięgając choćby do opcji „live” na Instagramie, tak jak zrobił to zespół Deloitte na profilu Deloitte Kariera. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 studentów zainteresowanych rekrutacją do Deloitte. Brawa za odwagę i chęć rozmowy z kandydatami w naturalnym dla nich środowisku. Co ważne, Deloitte zapowiada też kolejne eventy online, w tym dyżury rekrutacyjne na Facebook’u.

Zaproszenie na live na Instagramie profilu Deloitte Kariera

O tym, jak wyglądają – i na jakie efekty pozwalają – dyżury rekrutacyjne na Messengerze prowadzone już od dawna przez Capgemini, możesz przeczytać w jednym z poprzednich wpisów.

Wszystkie wymienione wyżej przykłady na wyjątkowe candidate experience i rekrutację online prowadzoną w wyjątkowych czasach to dla mnie kwitensencja działania w cyfrowej rzeczywistości. Użycie prostych narzędzi, z których od dawna korzystamy w życiu codziennym (video rozmowy, komunikatory, formularze z dokumentami) nie byłoby jednak tak łatwe bez wcześniejszych działań w obszarze candidate experience, które każda z tych firm podjęła. Jeśli w centrum prowadzonych rekrutacji rzeczywiście znajduje się kandydat, to przestawienie się na szczególne warunki w trakcie rekrutacji online nie jest takie trudne.

Mam nadzieję, że te przykłady inspirują Was do zmian, a przede wszystkim odwagi w traktowaniu kandydatów po ludzku i z szacunkiem. Przy takim założeniu łatwiej projektować odpowiednie podejście w obszarze candidate experience.

O zmianach, jakie zaszły w obszarze candidate experience w Polsce w ciągu ostatnich 2 lat, możesz przeczytać w tym wpisie.

Podobne wpisy

5 najczęściej popełnianych błędów w analityce rekrutacji

Spójrzmy dziś na błędy, jakie najczęściej pojawiają się w analityce rekrutacji. Dlaczego warto? Bo rzetelnie prowadzona analityka jest odpowiedzią na wiele bolączek w rekrutacji (niedopasowani kandydaci, nie pojawiający się kandydaci, hiring managerzy nie współpracujący z rekruterami). Kluczem jest tutaj słowo „rzetelnie”, dlatego sprawdźmy, jakie są najczęściej popełniane błędy w analityce rekrutacji.

Przejdź do wpisu

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu