Rekrutacja zaprasza na Parter, czyli candidate experience w Aviva

parter aviva

Rozmowy przy kawie zamiast typowych rozmów rekrutacyjnych, spotkania w przestrzeni biurowej w pobliżu innych pracowników zamiast w salce konferencyjnej?

Na czym polega akcja „Rekrutacja zaprasza na Parter”, czyli candidate experience wg Avivy?

O innowacyjnym podejściu do doświadczeń kandydata w Aviva opowiada nam Dorota Danieluk, People Business Partner.

Na czym dokładnie polega akcja „Rekrutacja zaprasza na #Parter”?

– Raz w miesiącu, w poniedziałek, w godzinach od 18 do 20 organizujemy spotkania dla kandydatów, którzy potrzebują wsparcia w obszarze rekrutacji. Można przyjść skonsultować swoje CV, porozmawiać o możliwych ścieżkach kariery dla siebie (niekoniecznie w Aviva), a także wypełnić test Extended DISC. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy udzielić deklaracji „Wezmę udział” w wydarzeniu na Facebook’u. Jest to jedyna forma promocji spotkania.

Skąd pomysł na organizację spotkań?

– Pomysł pojawił się już jakiś czas temu, ale postanowiliśmy go zrealizować wraz z oddaniem nowej powierzchni biurowej, na parterze budynku, w którym mieści się Aviva. Nowa, otwarta przestrzeń oznaczała pojawienie się możliwości nieformalnego spotkania z kandydatami w godzinach popołudniowych. Podobało nam się też hasło „sprowadzamy rekrutację do parteru”, tzn. pokazujemy ją w nieformalnym ujęciu, bez konkretnego umawiania się i zakładania eleganckiego stroju.

Post jest kontynuacją cyklu „Innowacje w candidate i employee experience”, w którym opisaliśmy także:
🔹 Agencję ERS i usługę „Asystent kariery” TUTAJ
🔹 Aptiv i rekrutację inżynierów w samochodzie przyszłości TUTAJ
🔹 Capgemini i Dyżury Rekrutacyjne na Messengerze TUTAJ
🔹 Future Processing i sobotnie śniadania dla kandydatów TUTAJ
🔹 SII i aplikację dla pracowników pozwalającą zmienić projekt wewnątrz firmy TUTAJ
🔹Refinitiv i dzień otwarty dla kandydatów, który kończy się zatrudnieniem nawet 10 osób jednego dnia TUTAJ

Z jakimi korzyściami dla kandydatów wiążą się spotkania?

– Główną korzyścią jest tutaj otwarta formuła spotkania, zupełnie nie przypomina ona typowej rekrutacji na konkretne stanowisko. Oczywiście, jeśli pojawiają się kandydaci zainteresowani pracą w Avivie, rozmawiamy o konkretach. Dużą zaletą spotkań jest też na pewno możliwość zobaczenia naszej nowoczesnej i inspirującej powierzchni biurowej. Dodatkowa korzyść to zaproszenie do bezpłatnego wypełnienia testu Extended DISC wraz z indywidualnym raportem, który kandydat może omówić z rekruterem. W trakcie spotkań kandydaci mogą liczyć też na porady rekrutacyjne czy też konsultacje CV, a także na rozmowy z wybranymi menedżerami Avivy, którzy także są do dyspozycji naszych gości.

A co jest tutaj główną korzyścią dla Avivy?

– Kandydaci, którzy przychodzą na nasze spotkania, są bardzo otwarci w rozmowach, mówią o tym, co ich motywuje do pracy, czego aktualnie potrzebują w swoim życiu zawodowym. To stwarza szansę na najbardziej trafne doradztwo i rekomendacje. Wybrane osoby zapraszamy oczywiście do udziału w naszych procesach rekrutacyjnych. Takie spotkania wyróżniają się na rynku rekrutacyjnym i cieszą zainteresowaniem kandydatów.

Jakimi efektami zakończyły się dotychczasowe spotkania?

– Bardzo zaskoczyły nas efekty pierwszego spotkania, kiedy na Parterze pojawiło się blisko 40 osób, czyli prawie wszyscy, którzy zapisali się na wydarzenie na Facebook’u. Od tamtej pory wydarzenie zorganizowaliśmy już 5 razy, za każdym razem pojawia się na nim ok. 20-30 kandydatów. Ok. 60% z przychodzących osób przesyła nam swoje CV (nie zbieramy ich w formie papierowej podczas spotkań, zgodnie z naszą polityką „paperless”). Dzięki spotkaniom udało nam się zatrudnić już 6 osób. Koszt organizacji samej akcji jest tutaj oczywiście symboliczny, duża ważniejsza jest dla nas spójność całej akcji z naszą strategią rekrutacyjną. Chcemy traktować kandydatów jak naszych klientów, oferując im indywidualne podejście i wsparcie. Rozwijamy też samą formułę spotkań – ostatnio po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie „branżowe”, przeznaczone dla osób zainteresowanych pracą w finansach bądź IT. Tym razem w spotkaniu, oprócz rekruterów i HR Business Partnerów, udział wzięli także menedżerowie Avivy, z którymi kandydaci również mogli porozmawiać.

Co można powiedzieć i poradzić innym pracodawcom, którzy rozważają organizację podobnych działań wspierających zadbanie o candidate experience?

– Na pewno warto! Jednak, aby prowadzić podobne akcje, trzeba mieć zespół, który w 100% wierzy w takie działania i angażuje się całkowicie, wiedząc, że to nie jest typowa rekrutacja. Największą korzyścią tych spotkań jest możliwość poznania bardzo wartościowych i zmotywowanych osób, którym być może trudno byłoby przebić się przez tradycyjny proces aplikowania. Takie osoby przychodzą do nas i mówią: marzę o tym, żeby pracować w Avivie. I takie deklaracje potwierdzają, że to, co robimy, naprawdę ma sens.

O akcji „Rekrutacja zaprasza na Parter” opowiadała Dorota Danieluk, People Business Parter w Aviva.

Jeśli uważasz, że warto zachęcić pracodawców do organizacji podobnych działań dla kandydatów, podziel się wpisem w wybranym serwisie.

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu