Rekrutacja inżynierów w samochodzie przyszłości, czyli candidate experience wg Aptiv

Aptiv rekrutacja w samochodzie

Czy jest lepszy sposób na pokazanie kandydatom jak może wyglądać praca przy samochodach przyszłości, niż zaproszenie ich na rozmowę rekrutacyjną w jednym z takich pojazdów?

To właśnie sprawdziła w praktyce firma Aptiv, która zorganizowała rekrutację inżynierów w samochodzie przyszłości. O pomyśle opowiada Magdalena Białowąs, Employer Branding & Internal Communication Coordinator w Aptiv.

Post jest kontynuacją cyklu „Innowacje w candidate i employee experience”, w którym opisaliśmy także:
🔹 Capgemini i Dyżury Rekrutacyjne na Messengerze TUTAJ
🔹 Future Processing i sobotnie śniadania dla kandydatów TUTAJ
🔹 Agencję ERS i usługę „Asystent kariery” TUTAJ
🔹 SII i aplikację dla pracowników pozwalającą zmienić projekt wewnątrz firmy TUTAJ
🔹 Refinitiv i dzień otwarty dla kandydatów, który kończy się zatrudnieniem nawet 10 osób jednego dnia TUTAJ

Na czym dokładnie polegała rekrutacja inżynierów w samochodzie przyszłości, jaką przeprowadziliście?

Rekrutacja inżynierów w samochodzie przyszłości była częścią kampanii employer brandingowej Born to Move. Cały projekt obejmował wiele kanałów w tym: reklamę outdoorową, działania online, targi pracy, konferencje oraz artykuły w magazynach branżowych. W ramach kampanii stworzyliśmy dedykowaną stronę dla kandydatów oraz video, które było nie tylko filmowym zaproszeniem do akcji, ale i podróżą przez wszystkie działy inżynieryjne w naszej firmie.

🔹🔹🔹 Film Aptiv odsłaniający kulisy pracy inżyniera w firmie z zachętą do rekrutacji w samochodzie możesz zobaczyć TUTAJ 🔹🔹🔹

Kandydatów spełniających wymagania związane z konkretnymi rolami, zapraszaliśmy na spotkanie rekrutacyjne, które było podzielone na dwa etapy. Podczas pierwszej części, wytypowane osoby siadały do auta wraz z rekruterem oraz  managerem, by przyjrzeć się od środka temu jak wyglądają testowe auta premium ‘naszpikowane’ technologią. Już to doświadczenie samo w sobie było dla kandydatów wyjątkowym przeżyciem. Poza tym, przedstawiciele Aptiv opowiadali podczas jazdy o kulturze pracy, zespole, zakresie obowiązków czy projektach, do których miałby dołączyć kandydat. Następnie wracaliśmy do biura, gdzie rozpoczynała się druga część spotkania związana z weryfikacją wiedzy technicznej kandydata.

Skąd pomysł na zaproszenie kandydatów na spotkanie w samochodzie?

Inspiracją do stworzenia kampanii Born to Move była nasza technologia, która ekscytuje nie tylko nas, ale i wszystkich kandydatów. Pokazy naszych produktów np. podczas targów pracy czy eventów takich jak Connected.Cars cieszą się ogromną popularnością wśród uczestników. Podjęliśmy więc odważną decyzję aby wykorzystać ten aspekt w największej kampanii employer brandingowej w dziejach firmy Aptiv w Krakowie.

Jakich stanowisk dotyczyło zaproszenie na tą nietypową rekrutację?

Kampania oraz film były skierowane do wszystkich kandydatów o doświadczeniu inżynieryjnym. Ale ostatecznie nasze video przekonało do rekrutacji też osoby z funkcji korporacyjnych.

Co w tym procesie było główną korzyścią dla kandydata?

Kandydaci mieli okazję doświadczyć technologii, nad którą być może będą pracować,  a także zajrzeć do „garażu przyszłości”, wypełnionego produktami, które wejdą do masowej produkcji za kilka lat. Kto nie chciałby dostać takiej szansy?

A jakie korzyści z samej akcji odniósł Aptiv?

Zależało nam na zwiększeniu widoczności nowej marki i skutecznym dotarciu do kandydatów z naszej grupy docelowej. Rekrutacja inżynierów w samochodzie przyszłości była przeżyciem nie tylko dla kandydatów, ale też dla naszych inżynierów i rekruterów – wreszcie mogliśmy pokazać, jak fantastyczne produkty powstają tu, pod Wawelem 😉

Jakimi konkretnie efektami zakończyła się akcja?

Podczas trwania akcji Born To Move otrzymaliśmy w sumie 70 CV. Po ich dokładnej analizie na spotkania zaprosiliśmy 8 osób z czego 3 osoby dostały ofertę pracy.

Czy planujecie kontynuację akcji?

Tak, kandydaci cały czas pytają o kolejną edycję. Planujemy też filmy pokazujące pracę w różnych działach. Pierwszy z serii dotyczy 10 pytań do Project Managerów i można go zobaczyć TUTAJ

Co poradziłabyś innym pracodawcom, którzy myśleli o podobnej akcji?

Zdecydowanie warto! Każda kampania, która angażuje produkt firmy i daje możliwość „doświadczenia” go w praktyce, angażuje zespół i przyciąga najwspanialszy typ kandydatów – prawdziwych pasjonatów!

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu