Rekrutujesz programistów? Poznaj wyniki badania Stack Overflow.

Stack Overflow Survey Results

Rekrutujesz programistów? Czy wiesz co ich motywuje i co cenią sobie w pracy? Poznaj wyniki badania Stack Overflow i dowiedz się na co zwrócić uwagę komunikując się tą wymagającą grupą zawodową. 

Stack Overflow to serwis dla programistów oraz… sourcerów i rekruterów, którzy z pomocą tego serwisu starają się dotrzeć do najlepszych developerów. Niedawno Stack Overflow przebadał ponad 56 tys. programistów z 173 krajów (w tym prawie 2 tys. programistów z Polski). Na jakie ustalenia z tego badania powinniście zwrócić uwagę, jeśli rekrutujecie kandydatów IT?

Nie mów do nich Ninja (ani Guru)

Czy zdarzyło Ci się poszukiwać „.NET Ninja” albo „JAVA Guru”? Porzuć tą komunikację. Kandydaci IT nie znoszą kiedy się tak do nich mówi. Ponad 70% z nich postrzega się jako „developer”, ponad 50% akceptuje określenie „programista”, a co trzeci „inżynier”. To są bezpieczne nazwy stanowisk dla tej grupy. Ninją nazwało się tylko ok. 8% badanych pracowników IT, a „guru” – 4%.

Ponad 90% pracowników IT to mężczyźni

9 na 10 pracowników w branży IT to mężczyźni, Stack Overflow zauważa jednak, że na co dzień wśród korzystających z serwisu jest nawet (!) 12% kobiet (może statystyki poprawiają tutaj rekruterki ;). W jakich zawodach IT macie największą szansę spotkać kobietę? Trzy najpopularniejsze wśród kobiet specjalizacje to projektowanie, zapewnienie jakości oraz webdevelopmtent. Co ciekawe, panownie chętnie widzieliby w swojej branży więcej kobiet – ponad 70% przebadanych przez Stack Overflow uznało kwestię zapewnienia różnorodności w pracy (diverstity – rozumianej zapewne też nieco szerzej niż różnorodność płciowa) za ważną w momencie podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

Ile naprawdę zarabiają i czy to dużo?

Wg danych zebranych przez Stack Overflow programiści w Polsce zarabiają średnio ok. 27500 $ brutto rocznie (czyli ok. 9600 brutto miesięcznie). To tylko nieco więcej niż zarabiają programiści w Brazylii (23k $ rocznie), ale prawie 2 razy mniej niż programiści w Niemczech (52k $ rocznie) czy Szwecji (52k $ rocznie) i prawie 3 razy mniej niż programiści w Stanach Zjednoczonych (ponad 91k $ rocznie). Wraz ze wzrotem doświadczenia rosną oczywiście pensje. Programiści z ponad 5-letnim doświadczeniem w Polsce zarabiają średnio wg Stack Overflow ponad 11000 złotych brutto miesięcznie.
Na tle programistów z innych krajów polscy programiści wyjątkowo mocno zwracają uwagę na swoje pensje. Jak tłumaczą komentujący wyniki ze Stack Overflow, ciężko im się dziwić w sytuacji, kiedy w porównaniu z kolegami z innych krajów zarabiają (jednak) dużo mniej. Dlatego, patrząc na to, co dzieje się na Zachodzie, już teraz pomyśl o innych sposobach motywowania programistów niż pensja. W takich krajach jak Niemcy czy Szwecja już teraz dużo większe znaczenie w tej grupie mają poza finansowe aspekty pracy.

Zapracowali na swoje pensje

Prawie 70% badanych programistów przyznało, że ich umiejętności to w dużej mierze rezultat własnej nauki i samodoskonalenia, ponad 44% nabywało obecne umiejętności w pracy (on the job training), a 43% (z globalnego badania) posiada dyplom wyższej uczelni.

Technologie popularne, pożądane i… nie lubiane.

Od kilku lat 3 najczęściej wykorzystywane technologie to JavaScript, SQL oraz Java. Dużo trudniej będzie natomiast pozyskać dobrego programistę Ruby czy Objective-C. Ciekawa jest też lista technologii i środowisk, za którymi programiści nie specjalnie przepadają 😉 W szczegółowych wynikach badania Stack Overflow tutaj znajdziecie też listę najszybciej rosnących i tracących na znaczeniu technologii oraz najbardziej pożądanych (i najlepiej opłacanych) języków programowania.

Most loved and dreaded

Lista technologii, który programiści nie lubią. Źródło: badanie Stack Overflow

Najważniejsze aspekty brane pod uwagę przy zmianie pracy

Dzięki badaniu wiemy, że oceniając nową ofertę programiści zrobią to patrząc przed wszystkim na zarobki, ale także możliwości zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, kulturę organizacyjną firmy, to, z kim będą pracować, w jakich godzinach będą pracować i…wiele innych akspektów. Spójrzcie na poniższy wykres:

job prioritiesNajważniejsze dla programistów aspekty pracy. Źródło: badanie Stack Overflow

Wraz z doświadczeniem oczekiwania programistów znacząco sie zmieniają, przykładowo, ci bardziej doświadczeni zdecydowanie zwracają uwagę na środowisko technologiczne w jakim będą pracować. A na ile programiści są w ogóle skłonni rozważyć nową ofertę?

Tylko co piąty programista nie jest zainteresowany zmianą pracy

Aż 63% badanych pracowników IT przyznało, że chociaż aktywnie nie szukają pracy, to są otwarci na nowe możliwości, a tylko co 5 programista nie jest zainteresowany nową pracą. To bardzo dobra wiadomość dla rekruterów i sourcerów. Zwróćcie jednak uwagę, że w zdecydowanej większości programiści nie szukają aktywnie pracy, a więc niewielu z nich zajrzy do typowych serwisów z ogłoszeniami. Oznacza to, że nie tylko warto zawalczyć o uwagę kandydatów, którzy trafią na ogłoszenia, ale także konieczne jest znalezienie dodatkowego kanału dotarcia z ofertami i przedstawienie tego, co macie do zaoferowania w naprawdę atrakcyjny sposób.

Najważniejsze aspekty pracy

Możliwość rozwoju w pracy jest niezwykle istotna dla programistów, przy czym niekoniecznie chodzi tutaj o awans. Ponad 70% z nich chce przede wszystkim uczyć się nowych technologii, ponad 60% chce budować coś nowego, a 44% mieć wpływ na decyzje w zakresie rozwoju produktów, przy których pracują. Co jeszcze warto komunikować zamiast sztampowych „możliwości rozwoju”? Widać na poniższym wykresie:

devs love to learnOczekiwania programistów wobec pracy. Źródło: Stack Overflow

Star Wars czy Star Trek

Pewnie odkryliście już, że programiści kochają memy i odniesienia do bohaterów filmowych. Na kogo postawilibyście w komunikacji z programistami? Star Wars czy raczej Star Trek? To zależy od wieku programistów, ale zdecydowanie wygrywa Star Wars:

Star Wars or Star TrekStar Wars czy Star Trek? Wybory programistów w różnym wieku. Źródło: badanie Stack Overflow

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi nieco lepiej poznałe(a)ś grupę programistów. A jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu angażującej komunikacji skierowanej do programistów, zbuduj z nami angażujące ogłoszenie:
http://www.nowoczesneogloszenie.greatdigital.pl/

Sprawdź też case study angażującego ogłoszenia na PHP Developera tutaj.

Aby udostępnić artykuł o wynikach badania Stack Overflow kliknij ikonę ulubionego serwisu poniżej:

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu