Jak pracodawcy w Polsce organizują pomoc dla pracowników z Ukrainy

Na jakie działania pracodawców, którzy organizują pomoc dla pracowników z Ukrainy i ich rodzin warto zwrócić uwagę? To, co dzieje się na LinkedIn i w innych serwisach dosłownie zalanych niebiesko-żółtymi barwami i wyrazami wsparcia dla Ukrainy, to niezwykły wyraz empatii i realnej pomocy ze strony ludzi i firm.

Chcąc szerzyć informacje o dobrych praktykach i zachęcić kolejnych pracodawców i ludzi do działania, zebrałam informacje o rodzaju działań podjętych w pierwszych godzinach po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Mam nadzieję, że do tych działań dołączą się następni pracodawcy!

1. Wyrazy wsparcia oraz bieżąca, realna pomoc dla pracowników z Ukrainy.

To pierwsze, co można zrobić i takie działania podjęło mnóstwo mniejszych i większych pracodawców. Widziałam pracodawców, którzy spontanicznie organizowali transport dla rodzin pracowników, które uciekały do Polski. Albo pracodawców, którzy pracownikom, którzy postanowili wrócić na Ukrainę, wypłacali z góry kilkukrotne pensje. Mnóstwo ludzkich odruchów i pomocy. Albo pracodawców, którzy chcą opłacić wynajem mieszkań dla rodzin pracowników z Ukrainy, jak w przypadku firmy Oshee.

Podobnie, jak w przypadku początku pandemii HR (i całe firmy, pracownicy ze wszystkich działów!) ponownie znaleźli się na pierwszej linii wsparcia. I to jest super!

2. Realne finansowe wsparcie dla organizacji pomagających Ukraińcom w Polsce i na Ukrainie.

Kwoty rzędu miliona złotych (lub więcej) w pierwszych godzinach wojny postanowiły przeznaczyć firmy technologiczne takie jak: Grupa Pracuj, CD PROJEKT RED, Huuge Games, Allegro i LiveChat. To bardzo ważne, bo obok rozmaitych zbiórek, transportu i noclegów potrzebne będą też po prostu pieniądze.

Allegro dodatkowo uruchomiło też m.in. możliwość zakupu „cegiełek” na rzecz Ukrainy bezpośrednio w serwisie. Możesz kupić je TUTAJ

1000 złotych bezzwrotnego wsparcia jako pomoc dla pracowników z Ukrainy (łącznie dla ok. 1800 pracowników!) bardzo szybko zadeklarowała też Biedronka.

3. Wykorzystanie kompetencji, zwłaszcza technologicznych, pracowników

Największym tego typu działaniem jest polska fundacja Tech to The Rescue powołana jeszcze w III 2020 pod egidą m.in. CEO Divante z Wrocławia jako koalicja 10 europejskich firm. Jej celem obecnie jest wsparcie technologiczne dla ukraińskich organizacji pozarządowych. Aktualnie działania fundacji łączą już ponad 200 firm technologicznych i ponad 300 organizacji pozarządowych.  Chęć dołączenia można zgłosić TUTAJ

Inne, niezwykle potrzebne działanie, w momencie kiedy wojna rozgrywa się nie tylko w świecie realnym, ale także cyfrowym, to inicjatywa Brand24, czyli narzędzia do monitoringu treści w internecie. Pracownicy Brand24 założyli na Twiterze profil „Demaskujemy dezinformację” służący wyłapywaniu kont i źródeł siejących w sieci dezinformację i fake newsy.

4. Wykorzystanie zasobów firmowych

Również w tej kategorii mamy już sporo niesamowitych przykładów działania. Sieć wynajmu samochodów PANEK Car Sharing udostępniła 1000 samochodów do przewiezienia Ukraińców przekraczających granicę do dalszych rejonów kraju. Kilka godzin później szef stacji Circle K ogłosił z kolei, że umożliwi bezpłatne tankowanie samochodów PANEK na swoich stacjach.

Ogromne wrażenie budzi też działanie sieci hoteli Arche, która dla Ukraińców przeznaczyła aż 5000 miejsc w swoich hotelach (z czego w niedzielę 27.02 ok. 1000 miejsc było już zapełnionych).

W transport zbieranych darów zaangażował się z kolei Inpost.

Darmowe przejazdy dla osób przekazujących dary w wielu miastach, a także możliwość transportu z granicy do Rzeszowa lub Lublina uruchomił Uber.

5. Udostępnienie bezpłatnie świadczonych usług Ukraińcom

Jak jedni z pierwszych z pomocą ruszyli operatorzy komórkowi, którzy obniżyli opłaty za połączenia dla Ukraińców. Bezpośrednie działania na granicy podjęli m.in. pracownicy PLAY, którzy rozdają osobom przekraczającym karty pre paid do telefonów, a następnie w salonach w miejscowościach przygranicznych pomagają zarejestrować karty (co jest konieczne dla korzystania z nich).

Na uznanie zasługuje też postawa banków, które rezygnują z opłat za przelewy wykonywane przez Ukraińców. Lista banków, które podjęły takie działania cały czas się powiększa.

Z kolei o możliwości bezpłatnego ładowania samochodów elektrycznych dla Ukraińców poinformował GreenWay Polska.

W tej kategorii działań warto wspomnieć o wielu kancelariach prawniczych i podatkowych, które deklarują chęć rezygnacji z opłat podczas przygotowywania, tłumaczenia i poświadczania dokumentów dla Ukrainców. Widziałam też przykłady przychodni medycznych, które chcą bezpłatnie przyjmować na wizyty lekarskie dzieci, a także lekarzy, który będą bezpłatnie przeprowadzać badania usg i inne dla kobiet w ciąży, które również są wśród uciekających z Ukrainy.

Bardzo szybko zareagował też LUX MED, który uruchomił dla Ukrainy cały pakiet działań. Od organizacji sprzętu medycznego dla ukraińskich szpitali, przez otwarcie swoich gabinetów dla potrzebujących pomocy medycznej aż po gotowość do przyjęcia personelu medycznego do pracy.

6. Wstrzymanie działań handlowych prowadzonych na terenie Rosji i z firmami rosyjskimi

Temat na pewno trudny, tym mocniej cieszy, że pojawiają się już pierwsze firmy gotowe go podnosić. O rezygnacji z eksportu produktów na terenie Rosji mówił m.in. Henryk Orfinger z Dr Eris. Ze sprzedaży produktów rosyjskich w swoich sieciach zrezygnowała już m.in. sieć Barbora

7. Zaoferowanie pracy w Polsce dla Ukraińców i pomocy w jej znalezieniu

Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji gospodarczej, że w Polsce potrzebnych jest obecnie bardzo dużo rąk do pracy, w różnych branżach, od pracowników produkcyjnych po bardzo wykwalifikowanych specjalistów, takich jak m.in. lekarze. Aby to dobrze zadziałało warto zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, dotrzeć z informacjami o ofertach do Ukraińców (wierzę, że podobnie jak w przypadku pracy zdalnej, wkrótce pojawią się stosowne oznaczenia i materiały we wszystkich serwisach pracy).

Po drugie, niezwykle istotne jest to, że obecnie dla zatrudnienia Ukraińców nie jest już konieczne posiadanie pozwolenia na pracę. Zatrudnienia można dokonywać na tzw. zasadach ogólnych. Po aktualne informacje w zakresie zatrudniania Ukraińców w Polsce odsyłam Was na profil kancelarii wyspecjalizowanej w prawie pracy PCS Paruch Chruściel Schiftter Stępień, która zadeklarowała całą serię postów w tej sprawie.

I kolejny ważny aspekt, umożliwiający podjęcie pracy uchodźcom z Ukrainy (gdzie są to przede wszystkim kobiety z dziećmi), zapewnienie opieki nad dziećmi. Super jest to, że nad przyjęciem i otoczeniem opieką dzieci w szkołach pracują już w wielu szkołach nauczyciele (smutne, że na razie bez konkretnego wsparcia ze strony państwa). Myślę, że potrzebujemy też więcej inicjatyw takich jak ta poniżej.

8. Zapewnienie opieki nad dziećmi Ukraińców przyjeżdżających do Polski

Bezpłatną opiekę nad dziećmi dla Ukraińców będących w potrzebie zaproponowała m.in. sieć przedszkoli Pomarańczowa Ciuchcia z Warszawy

9. Możliwość włączenia się pracowników w zbiórki organizowane w całej Polsce

Co jeszcze możemy zrobić?

Na koniec podrzucam listę głównych organizacji pozarządowych zbierających obecnie środki na pomoc Ukraińcom i Ukrainie. Aktualną listę organizacji z Polski oraz Ukrainy potrzebujących obecnie pomocy i prowadzących zweryfikowane zbiórki przygotował m.in. TVN24 TUTAJ

Poziom i natężenie dobra z każdej strony niezwykle pozytywnie zaskakuje. Widzę od rana, głównie na LinkedIn, posty „kocham ten kraj” i sama mam podobne odczucia! Cieszę się, że wraz za falą dobra ze strony ludzi, idzie też fala dobra – oraz konkretnych środków, działań i pieniędzy – ze strony pracodawców i biznesu. Właśnie zdajemy wszyscy bardzo ważny egzamin, a jeśli chcesz firmom, które zastanawiają się jak pomóc podrzucić ten post…to również będzie Twoja pomoc dla pracowników z Ukrainy i ich rodzin, dziękuję!

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu