Innowatorzy HR, czyli kogo naprawdę warto obserwować i czytać.

 

 

Przygotowałam moją osobistą listę ulubionych autorów, którzy prezentują innowacyjne podejście do procesów HR, których poglądy bardzo często podzielam i których dokonania wyznaczają moim zdaniem trendy w światowym HR. Sprawdź kim są innowatorzy HR, których warto obserwować.

Josh Bersin

Specjalność: people analytics

Josh Bersin był już wspominany (i nieraz będzie) w postach na tym blogu. Założyciel Bersin by Deloitte, firmy konsultingowej wyspecjalizowanej w strategicznym doradztwie dla HR. Szczególnie dużo uwagi poświęca People Analytics (a nie, jak często podkreśla, HR Analytics – dla zaznaczenia, że procesy i decyzje dotyczące ludzi w organizacji to sprawa całej organizacji, a nie tylko działu czy zespołu HR). Co roku pod jego kierownictwem powstaje raport „Global Human Capital Trends”, biblia dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć jaki jest stan HR na świecie. Raport z 2016 możecie znaleźć tutaj.

Laszlo Bock

Specjalność: analityczne podejście do zagadnień HR (People)

Od 10 (!) lat szef działu People Operations w Google (znów zwróćcie uwagę na nazwę, to również nie jest „Dział HR”), autor „Work rules”. Wprowadził w Google kulturę i zasadę podejmowania wszystkich decyzji dotyczących pracowników w oparciu o dane! Uważa, że kluczem do zaangażowania pracowników jest danie im przestrzeni do podejmowania decyzji i wdrażania własnych pomysłów. Bardzo dużo uwagi poświęca temu, co zrobić, aby zapewnić efektywne funkcjonowanie zespołów będących podstawową jednostką organizacyjną w Google. Oczywiście wszystko to przy maksymalnie analitycznym podejściu, o czym można poczytać na blogu Google (jednym z lepszym, jakie znam)  – Re:work.

Stacy Donovan Zapar

Specjalność: rekrutacja, sourcing i social media

Odpowiadała m.in. za rekrutację i employer branding w Zappos, firmie znanej z niezwykle innowacyjnej i silnej kultury organizacyjnej. Techniki rekrutacyjne, jakie stosuje (i opisuje) sprawiają, że otwierasz oczy bardzo szeroko i zastanawiasz się dlaczego sam na to nie wpadłeś. Do tego bardzo innowacyjne podejście do wykorzystania kanałów social media (LinkedIn, Twitter, Facebook, Instragram, Pinterest, Google +), które zaowocowało prawdopodobnie pierwszą stroną kariery bez „ofert pracy” (przy jednoczesnym zwiększeniu liczby pozyskiwanych kandydatów o 800%). Bardzo polecam obejrzenie Stacy Donovan Zapar na youtube, np. wystąpienie z konferencji Glassdoor z 2015 tutaj.

Meghan M. Biro

Specjalność: HR Tech i social media

Jej ulubione tematy to zmiany, jakie zachodzą (albo powinny) w działach HR, które chcą być działaniami na miarę XXI wieku, w tym budowanie silnych kultur organizacyjnych i wykorzystanie narzędzi digital do ich wspierania. Bardzo często pisze o wpływie big data na HR. Jest też bardzo aktywna na Twiterze, gdzie organizuje także live czaty #worktrends, polecam obserwowanie tutaj.

Liz Ryan

Specjalność: kultura organizacyjna oraz leadership

Założyciel i szef Human Workplace. Bardzo często (i bardzo dosadnie) pisze o zmianach koniecznych w organizacjach, które chcą tworzyć angażujące środowisko pracy dla swoich pracowników. Zdecydowanie trzyma przy tym stronę pracowników i z ich perspektywy opisuje to, co w firmach nie działa, niejednokrotnie starając się przy tym wręcz zawstydzić odpowiedzialnych za to szefów i pracowników HR. Moim zdaniem dla wielu HR-owców w Polsce będzie zbyt szokująca w swoich poglądach, mimo to zachęcam do poczytania i przemyślenia. Ciekawostka: jej posty opatrzone są charakterystycznymi grafikami, które sama rysuje. Najwięcej publikuje na LinkedIn, gdzie warto zostać jej „followersem” klikając tutaj.

To są moi ulubieni i warci obserwowania innowatorzy HR.

Nie masz czasu, aby regularnie śledzić o czym piszą wspomniani autorzy-innowatorzy HR? Będziemy to robić za Ciebie, wystarczy, że:

– zostaniesz subskrybentem naszego bloga (patrz belka na górze)

– polubisz nasz profil  – Great Digital na Facebook-u.

 

 

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu