Digital4Kids, czyli sprzęt IT dla każdego dziecka

Zamknięcie szkół i wprowadzenie edukacji zdalnej dla dzieci jest w wyzwaniem w wielu domach w Polsce. Jednak jeszcze większym wyzwaniem staje się w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, gdzie 1 komputer przypada średnio na 7 dzieci. Na szczęście, powstał właśnie program, którego celem jest rozwiązanie tego problemu. Sprawdźcie szczegóły poniżej.

O programie Digital4Kids rozmawiałam z Elżbietą Wojciechowską, szefową programu z ramienia Fundacji Digital University.

Na czym dokładnie polega program Digital4Kids?

Digital4Kids to zbiórka sprzętu niezbędnego do zdalnej nauki dla podopiecznych domów dziecka. Naszym celem jest wyrównanie szans poprzez umożliwienie im komfortowej nauki online.

Firmy, które mogą sfinansować nowe lub przekazać używane i sprawne laptopy, słuchawki, drukarki łączymy z domami dziecka, w których tego sprzętu brakuje.

Jestem przekonana, że w Polsce jest bardzo dużo organizacji, które z chęcią włączą się w akcję. Zwłaszcza teraz kiedy wszyscy stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem pracy i nauki zdalnej. 

Skąd pomysł na organizację i koordynację programu Digital4Kids?

Fundacja Digital University od 2015 roku zajmuje się edukacją z zakresu nowych technologii. Od początku realizujemy programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z domów dziecka. Do koordynacji zbiórki zaprosili nas Tomasz Karwatka z Divante oraz Jakub Wójcik z Leadership Academy for Poland.

Z jakimi wyzwaniami w obszarze cyfryzacji borykają się domy dziecka?

W Polsce jest ponad 70 tys. dzieci objętych piecza zastępczą. W placówkach kilkoro dzieci pracuje na jednym komputerze.  Nie ma możliwości komfortowej edukacji. Potrzeb i wyzwań jest bardzo dużo: od braku niezbędnego sprzętu, na którym podopieczni mogliby realizować zadania i uczestniczyć w lekcjach online, przez słaby dostęp do interentu, brak osób które są informatykami i mogą sprawnie skonfigurować komputery i drukarki aż po nieliczną grupę opiekunów, którzy mogliby wesprzeć dzieciaki w codziennych zadaniach.  Na 20 podopiecznych często jest tylko 2 opiekunów, którzy nagle musieli stać się wsparciem w edukacji od szkoły podstawowej po szkołę średnią i przygotowania do matury.

Jaki sprzęt i rodzaj pomocy jest potrzebny?

Potrzebujemy laptopów, słuchawek z mikrofonem, myszek, kabli HDMI, drukarek oraz osób, które zdalnie pomogą w konfiguracji sprzętu.

Do akcji mogą zgłaszać się wszystkie placówki z całej Polski. Wiemy, że największe potrzeby są w mniejszych miejscowościach.

Jakie firmy włączyły się w akcję do tej pory?

Firmy, które już szykują sprzęt do wysyłki to: Microsoft, Deloitte, Mercer, UKE, Talent Media. Ale to wciąż za mało – w tej chwili mamy zgłoszone zapotrzebowanie z placówek na ponad 350 komputerów.

Jak długo potrwa akcja? Jakie będą kolejne kroki?

Akcja będzie trwać dopóki będzie taka potrzeba. Jeśli placówki nadal będą zgłaszały problem z brakiem sprzętu nadal będziemy szukać sposobu na wyposażenie.  

Widzimy ogromny potencjał w realizowanej akcji Digital4Kids w programach społecznych, które realizujemy na co dzień. Dzięki wyposażeniu placówek więcej dzieci będzie mogło brać udział w naszych warsztatach DigiKids z programowania i tworzenia stron. A młodzież będzie uczestniczyć w naszych programach edukacyjno-zawodowych takich jak Uniwersytet Sukcesu czy Akademia Przedsiębiorczości.

Kto może włączyć się w akcję?

Sprzętu szukamy przede wszystkim wśród firm. Chcemy mieć pewność, że komputery, które trafią do placówek będą sprawne, zostaną wysłane po przeglądzie informatycznym. Po stronie firmy jest również koszt transportu do danej placówki.

Każdy może też przekazać darowiznę na zakup nowego sprzętu:

Fundacja Digital University

14 1050 1025 1000 0090 3122 5189

Opis: darowizna na zakup sprzętu dla domów dziecka

Z kim najlepiej kontaktować się chcąc wesprzeć akcję Digital4Kids?

Ela Wojciechowska, fundacja@digitaluniversity.pl

Komentarz Jakuba Wójcika z Leadership Academy for Poland, z inicjatorów akcji:

Zaangażowałem się w inicjatywę Digital4Kids, gdyż uważam, ze w dobie pandemii, ważnym jest aby pomagać najsłabszym. Dzieci w domach dziecka nie mogą liczyć na pomoc mamy w nauce, a tata nie kupi im brakującego laptopa, czy drukarki. Ich trudny start w dorosłość, obecnie jest jeszcze trudniejszy. Jako przedsiębiorca zauważyłem, że w firmach i wśród ich pracowników jest duży potencjał i chęć do pomagania.

Więcej o programie Digital4Kids oraz Digital University możesz przeczytać TUTAJ

Bardzo dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za najszerszy zakres akcji!

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu