3 (nieoczywiste) fakty o kandydatach IT

Są takie fakty i dane o kandydatach IT, które mogą zaskakiwać nawet rekruterów IT

W poniższym wpisie poznasz 3 nieoczywiste fakty o kandydatach IT (nawet dla rekruterów z branży – sprawdziłam😊) i ich wpływ na candidate experience.

Kandydaci IT…najbardziej poszukiwana, najbardziej wymagająca i najlepiej opłacana grupa zawodowa na rynku pracy. Grupa docelowa, która już od kilku lat ma wpływ na (a może nawet dyktuje?) praktyki pracodawców wobec pracowników i kandydatów.

„Wymusili” m.in.:
🔹 „fruity Monday & tequilla Friday” 😉
🔹 pracę z domu,
🔹 pracę w oparciu o różnorodne formy zatrudnienia,
🔹 szybki (a nawet jednodniowy!) proces rekrutacji


….i wiele innych udogodnień dla pracowników obecnych teraz w wielu branżach. Czy masz pewność, że dobrze znasz aktualne potrzeby i oczekiwania kandydatów IT odnośnie procesu rekrutacji i będziesz w stanie zapewnić poziom candidate experience, jakiego oczekują? Spójrz na 3 nieoczywiste fakty o kandydatach IT i ich możliwy wpływ na sposób prowadzenia rekrutacji kandydatów IT.

1. Preferowana forma rozmowy rekrutacyjnej to…spotkanie twarzą w twarz

Zaskoczeni? Odpowiedziało tak 87% kandydatów IT z dużego badania Bulldogjob – cały raport z badania 2019 możecie podejrzeć tutaj. Nieprawdą zatem jest, że kandydaci IT nie chcą się spotykać, albo że wolą rozmowy video, albo rozmowy telefoniczne. Owszem, chcą się spotykać twarzą w twarz, wyzwaniem pozostaje zatem dostarczenie im powodów do bezpośredniego spotkania. Inaczej mówiąc, bardzo dobre (i szczere) przedstawienie oferty pracy w trakcie pierwszego kontaktu, online’owego lub telefonicznego. Jak przygotować taką wiadomość i przeprowadzić rozmowę? To już oddzielny wątek zadbania o candidate experience (i również do niego wrócę na końcu tego tekstu).

2. Najczęstszy błąd pojawiający się w procesie rekrutacji to…brak wiedzy z obszaru IT

Taki powód wskazywali najczęściej (w odpowiedzi na pytanie otwarte zadane kandydatom we wspomnianym badaniu Bulldogjob) kandydaci IT. Powód ten w grupie kandydatów IT pojawiał się częściej niż np. brak feedbacku udzielanego kandydatom (co jak wiemy jest też problemem wskazywanym przez wiele grup zawodowych kandydatów). Nic tak nie denerwuje jak sławne już nieodróżnianie Javy od Javascriptu albo nazw języków programowania od nazw Pokemonów 😉

Humor kandydatów IT 😉

A o tym, jak bardzo zaawansowaną wiedzę techniczną powinni posiadać obecnie rekruterzy świadczą m.in. eventy dedykowane właśnie rekruterom w IT, zainteresowanie rekruterów udziałem w hackatonach i meetup’ach IT (i możliwością poznania zarówno pracy związanej z programowaniem, jak i przedstawicieli kandydatów IT, ich sposobu bycia, oczekiwań wobec pracy itd), czy wreszcie zaawansowane szkolenia dla rekruterów IT. Przykład programu zaawansowanego szkolenia technicznego dla rekruterów IT z oferty RocketHive znajdziecie TUTAJ

Być może zainteresuje Cię także tekst o 5 zmianach, jakie zaszły w ciągu ostatnich 2 lat w obszarze candidate experience w Polsce. Znajdziesz go TUTAJ

3. Przedłużający się proces rekrutacji i inne „niespodzianki” świadczą o…równie dużym chaosie wewnątrz firmy

Inaczej mówiąc, negatywnie oceniany i chaotyczny przebieg procesu rekrutacyjnego może skłaniać kandydatów do rezygnacji z procesu rekrutacji do danej firmy. Kandydaci zaczynają zakładać wtedy, że…cała firma (a w tym m.in. sposób prowadzenia projektów IT) jest zarządzana równie chaotycznie. Taki nieoczywisty wniosek pojawił się w badaniu nowozatrudnionych pracowników IT, jakie przeprowadziliśmy niedawno dla jednego z software house’ów w Warszawie. Kandydaci IT jako ceniona na rynku pracy grupa zawodowa mogą sobie pozwolić na to, aby znaleźć miejsce pracy, które jest profesjonalnie zarządzane pod każdym względem.

Czy rekrutując do firmy, w której pracujesz chciałbyś, aby (nienajlepszą) opinię o przebiegu procesu rekrutacji kandydat przenosił na całą firmę? Co zrobić, aby wspomniane wpadki – czasem z braku czasu, czasem z bardzo dużej liczby projektów prowadzonych równocześnie, ale też z nienależytej uważności i małej wiedzy – nie zdarzały się? Jak prowadzić każdy etap kontaktu w procesie rekrutacji, aby był on oceniany przez kandydatów IT profesjonalnie i sprawiał, że udział w procesie rekrutacji do Twojej firmy jest polecany innym kandydatom? Inaczej mówiąc, jak całościowo zadbać o candidate experience w rekrutacji kandydatów IT?

Z pewnością możesz:

🔹 pilnie i na bieżąco analizować dostępne na rynku raporty o potrzebach, oczekiwaniach i preferencjach kandydatów IT,
🔹 zastanawiać się jak Ty jako rekruter możesz na nie odpowiedzieć,
🔹 dzielić się doświadczeniem swoim i czerpać z doświadczenia innych rekruterów,
🔹połączyć korzyści z ww. działań i wziąć udział w naszym nowym szkoleniu otwartym „Candidate experience w rekrutacji kandydatów IT”. Jeśli masz ochotę spojrzeć na szczegółowy program, możesz zrobić to TUTAJ

A może udało Ci się ostatnio dokopać do nieznanych powszechnie danych nt. preferencji i oczekiwań kandydatów IT? Daj znać!

Ostatnie wpisy na naszym blogu, nie tylko o kandydatach IT, znajdziesz poniżej:

PS. Jeśli oceniasz ten wpis jako wartościowy, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nim w wybranym serwisie społecznościowym ⬇⬇⬇

Podobne wpisy

5 najczęściej popełnianych błędów w analityce rekrutacji

Spójrzmy dziś na błędy, jakie najczęściej pojawiają się w analityce rekrutacji. Dlaczego warto? Bo rzetelnie prowadzona analityka jest odpowiedzią na wiele bolączek w rekrutacji (niedopasowani kandydaci, nie pojawiający się kandydaci, hiring managerzy nie współpracujący z rekruterami). Kluczem jest tutaj słowo „rzetelnie”, dlatego sprawdźmy, jakie są najczęściej popełniane błędy w analityce rekrutacji.

Przejdź do wpisu

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu