Pieniądze (w pracy) szczęścia nie dają?

W zrealizowanym już po raz 4 badaniu, razem z Jobhouse sprawdziliśmy na ile pracownicy w Polsce czują się szczęśliwi w pracy. Od czego zależy poczucie szczęścia? Czy pieniądze (w pracy) szczęścia nie dają, czy wręcz przeciwnie?

Poziom szczęścia ciut wyżej

Zacznijmy od samego poziomu szczęścia. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania, poziom szczęścia wzrósł nieznacznie. Mimo że badanie było realizowane już w trakcie trwającej pandemii, poziom szczęścia badanych pracowników wyniósł w tym roku 6,8 punktów w skali 0-10, co oznacza wzrost o 0,5 punktu w porównaniu z rokiem 2019.

Co ważne, ponownie okazało się, że bardziej szczęśliwi (średnia ocen to 7,8 punktu) czują się pracownicy, którzy nie planują obecnie zmiany pracy, a ci, którzy rozglądają się za nową pracą, określają swój poziom szczęścia nieco niżej (średnio na 5,4 punktu).

Poczucie szczęścia u osób, które nie planują zmiany pracy oraz rozglądają się za nową pracą

Czy pieniądze w pracy szczęścia nie dają? Czy dobre wynagrodzenie pomaga w byciu szczęśliwym w pracy?

Zdaniem badanych przez nas pracowników, dobre wynagrodzenie zdecydowanie pomaga. Jest ono wskazywane niezmiennie jako główny czynnik pomagający w byciu szczęśliwym w pracy. W tym roku uważało tak aż 86% badanych.

Co ważne, zaraz za tym „materialnym” wskazaniem, pojawiają się też bardzo ważne, choć odnoszące się do tzw. miękkich aspektów pracy kwestie. 7 na 10 badanych uważa, że w byciu szczęśliwym w pracy pomagają też relacje z przełożonym, poczucie sensu wykonywanej pracy, a także dobra atmosfera w pracy.

Poczucie szczęścia w pracy zależy też, w różnym stopniu, zdaniem badanych od kilkunastu innych czynników. Pierwszą piątkę wskazań możecie sprawdzić poniżej.

Wykres powyżej przedstawia top 5 czynników mających zdaniem pracowników wpływ na poczucie szczęścia w pracy. Jakie czynniki pojawiły się na kolejnych miejscach? Jak różnią się tutaj kobiety i mężczyźni? Szczegółowe dane znajdziesz w raporcie „Szczęście w pracy Polaków”.  

Czy badani pracownicy mają już dobre wynagrodzenie, które pozwala czuć się szczęśliwym w pracy?

Zapytaliśmy badanych o to, jak wyglądają obecnie ich zarobki, a także jaki poziom zarobków mógłby ich uszczęśliwić. Mediana zarobków badanych pracowników (czyli wartość, która grupę badanych dzieli na pół, tzn. połowa badanych zarabia więcej, a połowa mniej) wyniosła 6.000 netto, a najpopularniejszą odpowiedzią udzielaną przez badanych było 5.000 netto. Sprawia to, że grupa badanych przez nas osób (w większości mieszkańców dużych miast) ma nieco większe zarobki niż średnia dla Polski. Wg najnowszych danych GUS średnie miesięczne wynagrodzenie we wrześniu 2020 w Polsce to 6321 brutto (co przy umowie o pracę oznacza ok. 4500 netto).

Ile w takim razie brakuje badanym „do szczęścia”? Badani na pytanie „Jakie miesięczne zarobki netto by Cię uszczęśliwiły” wskazywali najczęściej 10.000 netto (mediana zarobków potrzebnych do szczęścia również wyniosła 10.000 netto). Inaczej mówiąc, spora część badanych jest w tym momencie zdania, że zarobki 2 razy większe naprawdę by ich uszczęśliwiły.

Czy dobre wynagrodzenie to powód do polecania obecnej pracy innym pracownikom?

W tej chwili dobre wynagrodzenie jako element pracy, który sprawia, że można pracę polecać jest wskazywane przez co drugiego badanego pracownika (dokładnie 46% badanych). Taki wynik jest wyrazem istnienia przekonania „mam dobre wynagrodzenie, mogę polecać moją pracę innym”. Jednocześnie, wśród czynników równie mocno wpływających na skłonnność do polecenia obecnej pracy są też: przyjazna atmosfera pracy (49% wskazań) oraz możliwość pracy zdalnej (również 49% wskazań).

Z kolei, wśród czynników wskazywanych przez Polaków jako te, które wymagają poprawy, aby można było pracę polecać na pierwszym miejscu jest właśnie dobre wynagrodzenie. Obecnie 41% badanych uważa, że to jest ten element pracy, który sprawia, że nie sa gotowi polecać jej innym osobom.

Wynagrodzenie jest zatem zdaniem badanych najczęściej wskazywanym do poprawy elementem pracy (koniecznym, aby chcieli swoją pracę polecać). Poza wynagrodzeniem jest też cała lista innych czynników, m.in. możliwości rozwoju, jakie obserwuje praca (wymagające poprawy zdaniem 33% pracowników) oraz benefity pozapłacowe (wymagające poprawy zdaniem 32% pracowników).

Czy zatem pieniądze (w pracy) szczęścia nie dają?

Podsumowując odpowiedź na postawione na początku tego tekstu pytanie, mimo że same pieniądze w pracy szczęścia nie dają, wynagrodzenie to bardzo ważny element naszej pracy, mocno wpływający zdaniem badanych na poczucie szczęścia w pracy. Jest też jednak szereg innych czynników, o które zdaniem pracowników warto również zadbać, aby praca pozwalała poczuć się szczęśliwym w pracy, a także polecać ją innym pracownikom. Po więcej danych, a także komentarze ekspertów, zapraszamy do naszego raportu.

Wszystkie przytoczone dane pochodzą z badania „Szczęście w pracy Polaków” zrealizowanego przez agencję rekrutacyjną Jobhouse oraz Great Digital. Badanie objęło 1288 osób z wykształceniem średnim i wyższym, które obecnie pracują, w większości w dużych miastach i zostało zrealizowane we wrześniu i październiku 2020 roku za pomocą ankiety online.

➡➡➡ Raport z badania możesz pobrać bezpłatnie TUTAJ ⬅⬅⬅

PS. Więcej raportów dotyczących pracowników znajdziesz w zakładce „Raporty” na górze strony.

A jeśli uważasz raport „Szczęście w pracy Polaków” za wart podania dalej, podziel się tym wpisem w ulubionym serwisie. Dziękuję!

Udostepnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podobne wpisy

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu

5 błędów przy wyznaczaniu KPI

Wyznaczenie KPI to ważnym krok w analizie danych HR i pracy z nimi w firmie. Wydaje się, bo zamiast tego staje się często wypaczeniem podejścia, bezrefleksyjnym narzuceniem metryk, które trzeba raportować. A samo pojęcie zbyt często zostaje strywializowane. Dlatego dziś o najczęstszych błędach przy wyznaczaniu KPI i o tym, jak robić to dobrze. Zacznijmy od…

Przejdź do wpisu

Wpływ AI na HR

AI wchodzi w bardzo wiele obszarów HR. Wpływ AI na HR widoczny jest nie tylko w analityce HR. Opierając się o silniejsze wykorzystanie danych AI zmienia wszystkie obszary HR m.in.: rekrutację, rozwój pracowników czy dbanie o employee experience. O jak dużej zmianie mówimy?

Przejdź do wpisu

Czy można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Pytanie o to, czy i jak można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników padło w tym tygodniu na jednej z grup HR-owych. Wywołało to dużą dyskusję, od komentarzy typu „się nie da”, po komentarze „po prostu z nimi porozmawiaj”. Dodajmy, że intencją pytającego była właśnie chęć pomocy pracownikom. Czy zatem można zmierzyć poziom zmęczenia pracowników?

Przejdź do wpisu