Job Changer w pracy, czyli employee experience wg Sii

Job Changer w pracy employee experience Sii

Czy można zachęcanie pracowników do zmiany pracy potraktować jako sposób na utrzymanie ich w pracy? Czy pracownicy chcą otwarcie, z pomocą aplikacji, zgłaszać, że coś w obecnej pracy im nie odpowiada? O powodach powstania i zaletach aplikacji Job Changer w Sii oraz innowacyjnym podejściu do employee experience opowiada nam Joanna Kucharska.

Zachęć pracownika do zmiany pracy, aby utrzymać go w pracy

Czym dokładnie jest aplikacja Job Changer?

– Job Changer to wewnętrzna aplikacja dla pracowników, dzięki której eksperci Sii mogą zgłaszać chęć zmiany ścieżki kariery – poznawania nowych obszarów, technologii i rozwijania się w ramach firmy. Inaczej mówiąc, poprzez dedykowane narzędzie pracownik może poinformować o chęci zmiany projektu i w kilku słowach opisać przyczynę tej decyzji. Następnie dział HR zaprasza na rozmowę i podejmuje odpowiednie kroki przy współpracy z przełożonym pracownika oraz innymi menadżerami szukającymi osób do swoich projektów. Jeśli w danym momencie zmiana nie jest możliwa, to przy najbliższej rekrutacji wewnętrznej zgłoszona kandydatura będzie brana pod uwagę w pierwszej kolejności.

🔹Zobacz też inne posty z cyklu „Innowacje w candidate i employee experience”:
– Jak zrekrutować 10 z 12 pracowników w jeden dzień, czyli candidate experience w Refinitiv TUTAJ
– Jak rekrutować pracowników na Messengerze, czyli Dyżury Rekrutacyjne w Capgemini TUTAJ 🔹

Aplikacja, która ułatwia zmianę pracy w ramach organizacji

Skąd pomysł na aplikację Job Changer?

– Misją Sii jest Power People, nasi pracownicy są dla nas najważniejsi i dlatego chcemy, żeby byli z nami jak najdłużej i czerpali satysfakcję z wykonywanej pracy. Cały czas się też rozwijamy: otwieramy nowe oddziały (obecnie 12) i centra kompetencji (obecnie 13), dlatego chcemy, żeby pracownicy o nich wiedzieli i z nich korzystali! Jeśli ktoś chciałby zmienić projekt, praca przestała być dla niego wyzwaniem, to zależy nam, żeby zrobił to w ramach organizacji, zamiast szukać zmiany na rynku. Wprowadzenie aplikacji Job Changer to pomysł na ułatwienie zmiany pracy w ramach organizacji, narzędzie, dzięki któremu każdy z naszych 3700 pracowników może w łatwy sposób „podnieść rękę” i zawnioskować o zmianę.

Przekonać nie tylko pracowników, ale też managerów

Co było największym wyzwaniem w realizacji tego innowacyjnego pomysłu?

– Powiedzmy szczerze, początkowo managerowie mieli pewne wątpliwości, a zachęcanie pracowników do zmiany pracy nie wydawało się im dobrym pomysłem. Udało nam się jednak spojrzeć na kwestię rozwoju pracowników z szerszej perspektywy i zgodzić się co do tego, że umożliwianie pracownikom rozwoju „na życzenie” sprawia, że są bardziej zadowoleni i lojalni.

Sam udział pracowników w inicjatywie nie byłby prawdopodobnie możliwy, gdyby nie jedna z naszych firmowych wartości, jaką jest transparentność. Od kilku lat przeprowadzamy z pracownikami szereg działań w tym zakresie, m.in. tzw. spotkania usprawniające, podczas których prosimy o zgłaszanie swoich uwag i propozycji zmian, mamy też inne narzędzie, Improvements & Suggestions, z pomocą którego każdy pracownik może zgłosić jakąkolwiek uwagę lub propozycję zmiany w firmie w każdym momencie. Można powiedzieć, że od dawna zachęcamy pracowników do dużej otwartości, a tym razem zrobiliśmy to w odniesniu do ich potrzeb w zakresie rozwoju.

Elastyczna ścieżka kariery jako element employee experience

Jakie korzyści dla pracownika oznacza aplikacja Job Changer?

– Przede wszystkim, zamiast określać sztywną drogę rozwoju kariery pracownika, dajemy mu szansę dokonywania zmian na bieżąco, w zależności od aktualnych możliwości firmy i osobistych preferencji . Zgłoszenie zmiany w Job Changerze może dotyczyć wielu aspektów: zmiany projektu ze względu na technologię, branżę, stanowisko, czy nawet lokalizację.

A jakie korzyści dla firmy wiążą się z pomysłem?

– Główne korzyści dla firmy to zmniejszenie rotacji i zwiększenie zadowolenia naszych pracowników, który jest jednym z 5 głównych celów w strategii Sii. Od początku września prowadzimy wewnętrzną kampanię promującą Job Changer, zainteresowanie pracowników aplikacją i wiele pozytywnych  komentarzy potwierdzają, że jest to dobry ruch i realizuje założone cele. Mamy nadzieję, że to i inne nasze działania w obszarze employee experience pozwolą nam zdobyć tytuł Great Place to Work po raz 5 z rzędu.

Employee experience mierzone na bieżąco

Jak można podsumować dotychczasowe efekty wdrożenia tej aplikacji dla pracowników?

– Aplikacja Job Changer działa od ponad roku, pracownicy zgłosili z jej pomocą prawie 200 wniosków, z czego 50% już zostało zakończonych sukcesem! Co ciekawe, 15% spośród zgłoszonych wniosków zostało wycofanych – wystarczyło wprowadzić zmiany w aktualnej sytuacji pracownika, żeby praca wciąż była dla niego źródłem satysfakcji. Pozostałe zgłoszenia są w trakcie realizacji, jest też kilka wniosków, które niestety nie zostały zrealizowane wystarczająco szybko i pracownicy zdecydowali się odejść. Biorąc pod uwagę wszystkie efekty wdrożenia aplikacji, jest to skuteczne narzędzie, pozwala nam zatrzymywać naszych Power People i zwiększać ich zadowolenie z pracy w firmie.

🔹 Jeśli także w Twojej (lub innej znanej Ci firmie) wdrożono działania w obszarze candidate lub employee experience, które powinniśmy określić mianem wyjątkowych i zasługują w związku z tym na rozgłos – daj nam znać, z przyjemnością przybliżymy je czytelnikom bloga Great Digital! Napisz: marta (at) greatdigital.pl 🔹

Na koniec, bardzo ważne pytanie, czy aplikacja Job Changer została przygotowana przez ekspertów SII?

 – Oczywiście, że tak! Job Changer został napisany przez nasz wewnętrzny dział rozwoju aplikacji, przy ścisłej współpracy z biznesem. Większość aplikacji, z jakich korzystamy wewnętrznie, jest autorstwa naszych kolegów z IT, a jest ich całkiem sporo, więc w tym przypadku szewc ma całkiem mocne buty:)

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Doświadczeniami w obszarze innowacyjnego podejścia do employee experience podzieliła się:

Joanna Kucharska, CHRO, SII

Wpisem możesz podzielić się w ulubionym serwisie:

Podobne wpisy

5 najczęściej popełnianych błędów w analityce rekrutacji

Spójrzmy dziś na błędy, jakie najczęściej pojawiają się w analityce rekrutacji. Dlaczego warto? Bo rzetelnie prowadzona analityka jest odpowiedzią na wiele bolączek w rekrutacji (niedopasowani kandydaci, nie pojawiający się kandydaci, hiring managerzy nie współpracujący z rekruterami). Kluczem jest tutaj słowo „rzetelnie”, dlatego sprawdźmy, jakie są najczęściej popełniane błędy w analityce rekrutacji.

Przejdź do wpisu

5 wniosków z konferencji HR Technologies UK w Londynie

W tym poście znajdziesz wnioski, z jakimi wychodzę z konferencji poświęconej rozwiązaniom HR Tech, czyli konferencji HR Technologies UK. Konferencja miała miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 w Londynie. HR Technologies UK to ponad 2 tysiące uczestników, ponad 60 wystawców (dostawców narzędzi dla HR) i mnóstwo wystąpień w 6 równoległych ścieżkach. Jeśli dodam, że wstęp…

Przejdź do wpisu